SAYIN BAKANIMIZ DR. AHMET EŞREF FAKIBABA’NIN TEŞRİFLERİYLE ŞANLIURFA’NIN HARRAN İLÇESİNDE KIRSAL KALKINMA PROJELERİNİN AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİ

Sayın Bakanımız Dr. Ahmet Eşref FAKIBABA; Şanlıurfa’nın Harran İlçesinde, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) hibeleri ile hayata geçirilen TKDK Kırsal Kalkınma Projelerinin Açılış Töreninde yaptığı konuşmasında TKDK destekleriyle hayata geçirilen 6 yatırımın Harran’a kazandırıldığını belirterek “Bu projeler Harran’a, Şanlıurfa’ya ve Ülkemize kazandırılmış önemli yatırımlardır” dedi.

Şanlıurfa Milletvekili Sayın Halil ÖZCAN, Müsteşar Yardımcısı Ahmet GÜLDAL, Harran Kaymakamı Sayın Ömer Faruk ÇELİK, TKDK Başkanı Sayın Hakan KALENDER ve çok sayıda davetlinin de katıldığı törende konuşan Bakanımız Sayın Dr. Ahmet Eşref FAKIBABA; “TKDK destekleriyle hayata geçen bu projeler Harran’a, Şanlıurfa’ya ve Ülkemize kazandırılmış önemli yatırımlardır. Her zaman söylediğim gibi kalkınma ve büyüme kırsalda başlar. Çünkü üretim kırsalda yapılıyor, gıdamız da kırsaldan geliyor. Benim köylü kardeşlerim olmasa üretim olmayacak. Bu nedenle onlara ne kadar teşekkür etsem azdır. TKDK tarafından verilen bu hibeler ile kırsalda birçok kişinin hayatı değişiyor; kadınlarımız iş kuruyor, istihdama katkı sağlıyor ve gençlerimiz kırsala dönmeye başlıyor” ifadelerini kullanarak kırsal kalkınmada TKDK’nın oynadığı rolü vurguladı.

TKDK Başkanı Hakan KALENDER: “TKDK Tarafından Sağlanan Hibelerle 2011 Yılından İtibaren Şanlıurfa’ya 174 Milyon TL Tutarında 231 Yatırım Kazandırıldı”

TKDK Başkanı Hakan KALENDER, TKDK olarak Avrupa Birliği fonlarının ağırlıklı kullanıldığı IPARD Destekleri kapsamında 2011 yılından itibaren Şanlıurfa’nın da içinde olduğu 42 ilde hibeler sağlandığını ifade ederek şöyle konuştu: “Bugün Harran'da TKDK tarafından desteklenerek hayata geçirilen 6 projenin açılışını yapıyoruz. 3 milyon TL tutarındaki bu 6 yatırıma TKDK tarafından 1,4 Milyon TL destek sağlanmıştır. Bu projeler kırsalda yeni istihdam alanları oluşturuyor; hem Harran'a hem de Şanlıurfa'ya önemli seviyede katkı sağlıyor. Süt üretiminden, et üretimine, işleme pazarlama tesislerinden, soğuk hava depolarına, yerel ürünlerden, kırsal turizme kadar pek çok alanda hibelerimiz devam etmektedir. TKDK tarafından sağlanan hibelerle 2011 yılından itibaren Şanlıurfa’ya 174 Milyon TL tutarında 231 yatırım kazandırıldı. Şanlıurfalı yatırımcıların gayreti TKDK İl Koordinatörlüğündeki arkadaşların yoğun çalışmaları ile hibelerimiz artarak devam edecektir. TKDK destekleriyle hayata geçirilen bu yatırımlarının Harran’a hayırlı olmasını diliyorum. Sayın Bakanımız başta olmak üzere törenimize katılan tüm konuklarımıza saygılarımızı sunuyorum ve teşekkür ediyorum.”

Sayın Bakanımız Dr. Ahmet Eşref FAKIBABA öncülüğünde Şanlıurfa Milletvekili Sayın Halil ÖZCAN, Müsteşar Yardımcısı Ahmet GÜLDAL, Harran Kaymakamı Sayın Ömer Faruk ÇELİK, TKDK Başkanı Sayın Hakan KALENDER ve çok sayıda davetlinin katılımlarıyla açılışları gerçekleşen projeler Kurumumuzun, Ülkemizin kırsal kalkınma hamlesi kapsamında destek verdiği projeler arasında yerlerini aldı.