ALMANYA'DAKİ TÜRK YATIRIMCILARA IPARD DESTEKLERİ ANLATILDI

Karlsruhe Başkonsolosluğu, MÜSİAD Avrupa Koordinatörlüğü ve Karlsruhe Şube Başkanlığı tarafından organize edilen “IPARD Kırsal Kalkınma Destekleri ve IPARD Proje Dosyası Hazırlama” konulu bilgilendirme toplantısı 19 Mart 2019 tarihinde Almanya’nın Karlsruhe şehrinde düzenlenmiştir.

Almanya’da yaşayan iş adamlarımıza yatırım fırsatlarının ve IPARD desteklerinin anlatılarak yatırım yapmak isteyen iş adamlarının sorularının cevaplandırılması amacıyla Karlsruhe Başkonsolosluğu toplantı salonunda düzenlenen etkinliğe, Karlsruhe, Stuttgart, Mannheim gibi Türk vatandaşlarımızın yoğun oldukları şehirlerde ve çevresinde yaşayan çok sayıda Türk iş adamı ve yatırımcı katılmıştır.

Toplantının açılış konuşmaları, Karlsruhe Başkonsolosu Nevzat Arslan, MÜSİAD Karlsruhe Şube Başkanı ve Avrupa Koordinatörü Burhan Sağlam ve TKDK Başkanı Hakan Kalender tarafından yapılmıştır.

Toplantının ilk kısmında, Stuttgart Büyükelçiliği Ticaret Müşaviri Mehmet Ali Çolakoğlu tarafından Türkiye’deki yatırım teşvik sistemi hakkında bilgi verilmiştir.

Toplantının ikinci kısmında ise, TKDK uzmanları tarafından IPARD desteklerinin içeriği, başvuru koşulları ve destek miktarları, IPARD proje dosyası içeriği ve hazırlanması, IPARD projelerinin maliyetleri, getirileri ve finansman olanakları konularında detaylı sunumlar yapılmıştır.

Toplantının son kısmında ise katılımcıların IPARD destekleri ve başvuru koşulları konularındaki soruları cevaplandırılmıştır. Türkiye’de yapmayı planladıkları yatırımlara ilişkin görüş alışverişinde bulunulmuştur.Toplantıya katılan Türk iş adamları ve yatırımcılar, IPARD kapsamındaki destekler hakkında bilgi almaktan duydukları memnuniyeti ifade etmişler, özellikle hayvancılık, meyve sebze işleme, kırsal turizm ve yenilenebilir enerji sektörlerindeki IPARD desteklerine yoğun ilgi göstermişlerdir.