Duyuru

TKDK İLE HAYAT BULAN YATIRIMLAR

Balıkesir – Süt üretim tesisi projesi

Balıkesir’in Bandırma ilçesine Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumundan (TKDK) alınan 1 milyon 660 bin lira hibeyle kurulan süt üretim tesisinde günlük 3 tona yakın üretim yapılıyor.

Akaryakıt işiyle uğraşırken süt sektöründe yatırım yapmaya karar veren girişimci Serdar Yavuz, süt firmalarının konumları ve tedarikle ilgili çeşitli piyasa araştırmaları yaptı. Yavuz, araştırmaları esnasında medyadan TKDK hibelerini duyunca TKDK Balıkesir İl Koordinatörlüğünü ziyaret ederek uzmanlardan bilgi aldı ve süt üreten tarımsal işletme projesi hazırlayarak Koordinatörlüğe sundu.

Projesinin onaylanmasının ardından tesisin inşaatını 9 ayda tamamlayan Yavuz, toplam bütçesi 3 milyon 400 bin liralık yatırımı için 1 milyon 660 bin lira hibe aldı. 112 sağmal inek, 32 boğa ve 72 buzağının bulunduğu tesiste günlük 2 bin 700 litre süt üretiliyor.

Yavuz, yaptığı açıklamada, bölgenin mandıraların süt üreticilerinin ve süt işleyicilerinin yoğun olduğu bir yer olduğunu söyledi.

Ege ve İstanbul arasında da önemli bir geçiş güzergahı olduğunu belirten Yavuz, şöyle konuştu:

“Ayrıca, pazar, yem tedariki ve benzeri konularda da daha ulaşılabilir bir yer bu bölge. Zorlu bir yatırım sürecinden geçtik. Yatırım dönemindeki kararlarımızın yansımalarını işletmeye başladığım zaman görmeye başladım. Günümüz koşullarında karlı bir işletme olarak bölgede faaliyet gösteriyoruz. Bu başarıya TKDK ve Kayadibi Tarım olarak  beraber imza attık. Bu başarıyı maddi, manevi her daim yanımda olan, bu adımı atmama vesile olan Amcam Sayın Mehmet Aslanoğlu ve Babam Metin Yavuz’a atfettiğimi söylemek isterim. Yaptığımız yatırımla milli gelire ve hayvancılık sektörüne küçük de olsa katkı sağlamanın mutluluğu içerisindeyim.”

Sürdürülebilir ve kar eden bir işletme hedefi

Yavuz, öncelikli hedeflerinin hayvanların genetiğini sürekli geliştirmek, gerekli hijyen ve biyogüvenlik önlemlerini sürekli ve güncel tutup kaliteli ve sağlıklı süt üretmek olduğunu dile getirdi.

Buzağıları sağlıklı şartlarda yetiştirip besleme ve çevre koşullarından dolayı kayıp yaşamamak için çok titiz davrandıklarını vurgulayan Yavuz, sürdürülebilir, kar eden ve bu karla yatırımlarını genişleten bir işletme olmayı planladıklarını aktardı. Yavuz, toplam 6 personelin istihdam edildiği tesisin açılmasında emeği geçen TKDK personeline teşekkürlerini iletti.

Yeni yatırım planları olanlar için TKDK desteklerini yakıdan incelemelerini öneren Yavuz, Balıkesir’de özellikle kırsal turizm olmak üzere birçok konuda başarılı yatırımların yapılabileceğini kaydetti. 

 

Paylaş: