Duyuru

TKDK İLE HAYAT BULAN YATIRIMLAR

Burdur – Kırsal turizm projesi

Almanya'dan kesin dönüş yaptıktan sonra memleketi Burdur'un Yeşilova ilçesine yerleşen 38 yaşındaki girişimci Ethem Şenel, güzergahında mevsimsel turizm çeşitliliği barındıran Salda Gölü kenarına kurduğu hotelde müşterilerini ağırlıyor.

Şenel, çocukken ailesiyle gittiği İtalya tatillerinden esinlenerek göl kenarında bir işletme sahibi olma hayalini hayata geçirmek için Türkiye'de arkeoloji eğitimini tamamladıktan sonra harekete geçerek kendi imkanlarıyla 50 yataklı tesis kurdu. Daha sonra hotelin modernizasyonu için proje hazırlayarak TKDK Burdur İl Koordinatörlüğüne sunan Şenel, hak kazandığı 194 bin lira hibe ile tesisini modernize etti. Yerleşkesi tamamen doğa içinde bulunan hotelde konaklamak isteyenlere mevsime göre çeşitli ekolojik turizm etkinliği imkanları sunuluyor.  

Şenel, yaptığı açıklamada, turizmde son 5 yılda yükselen bir "ekolojik turizm" trendi olduğunu söyledi.

İnsanların artık sessiz ve doğa konsepti olan yerleri tercih ettiğine işaret eden Şenel, şöyle konuştu:

"İnsanlar sadece deniz, kum ve güneş tatili yapmıyor artık. Bizim de bu eğilimi değerlendirip, turizmi 12 aya yayabilecek avantajlarımız var. Gelen misafirlerimiz, kışın Salda Kayak Merkezi'nde kayabilecek, diğer mevsimlerde aynı gün içinde yamaç paraşütü yaparken, gölde kanoya da binebilecek. Göl sporları, kuş gözlemciliği, doğa yürüyüşü, bisiklet yolu, at ya da eşekle yapılacak geziler misafirlerimize sunacağımız etkinlikler olacak."

Şenel, Valiliğin gölün etrafını güvenli yol olarak tescilleyeceğini belirterek, ölçülebilen derinliği 184 metre olan Salda Gölü'nde dalış imkanı da oluşturacaklarını dile getirdi. Dalış ekipleri ile temas halinde olduklarını anımsatan Şenel, "Burası bir de arkeolojik kazıların yapıldığı bir bölge. Meraklılarına arkeoloji turları da oluşturacağız." değerlendirmesinde bulundu.

Şenel, TKDK'nın turizm alanındaki desteğinin yatırımcılar için ehemmiyetli olduğunu vurgulayarak, KDV muafiyetinin de girişimciler için çok önemli bir fırsat olduğunu kaydetti.

 

 

 

 

Paylaş: