TKDK AİLESİ “11 MİLYON FİDAN” DİKİM TÖRENİNDE

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), “11 Milyon Ağaç Bugün Fidan, Yarın Nefes Kampanyası” kapsamında düzenlenen dikim törenine katıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü dolayısıyla Tarım ve Orman Bakanlığı ile Orman Genel Müdürlüğü tarafından Ankara’nın Yenimahalle ilçesinde gerçekleştirilen törende yaptığı konuşmada, ülkenin 81 vilayetindeki 2023 ayrı noktada aynı anda 11.11.2019 tarihinde, saat 11.11'de, toplam 11 milyon fidanın geleceğe nefes olması ümidiyle toprakla buluşturulduğunu söyledi.

Zümrüt yeşili bir Türkiye fotoğrafı ortaya çıkarmayı hedeflediklerini belirten Erdoğan, şöyle konuştu: 

“Bu doğrultuda Türkiye'nin dört bir yanında fidan dikim alanlarını dolduran vatandaşlarımıza şükranlarımı sunuyorum. Ankara'daki fidan dikim alanından her yaştan, her meslekten, her meşrepten tüm tabiat aşığı kardeşlerime muhabbetlerimi gönderiyorum. Toprakla buluşturduğumuz bu fidanların ülkemiz, milletimiz ve 81 vilayetimiz için hayırlara vesile olmasını Rabbimden niyaz ediyorum.”

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli ise "Geleceğe Nefes" olmaya karar verdiklerinde, bu kampanyayı 11 milyon fidan ile sınırlandırdıklarını dile getirdi. Milletin bu kampanyayı bir seferberliğe dönüştürerek “memleket meselesi” haline getirdiğine işaret eden Pakdemirli, 11 milyon fidanın tamamının birkaç gün içinde sahiplenildiğini gördüklerini ifade etti. Pakdemirli, bu ilgiyi ve heyecanı karşılıksız bırakmayarak sahiplenilecek fidan sayısını 11 milyonun üzerine çıkardıklarını aktararak, sahiplenilen fidan sayısının 14 milyona yaklaştığını kaydetti.

Konuşmaların ardından, TKDK Başkan Vekili Hakan Kalender, yöneticiler ve çalışanlar, belirlenen parselde çeşitli türlere ait fidanları dikti ve hatıra fotoğrafı çektirdi. Öte yandan, 42 ildeki TKDK İl Koordinatörlüğü çalışanları da çeşitli noktalarda fidan dikimi gerçekleştirdi.   

Anadolu’nun 81 şehrinde eş zamanlı düzenlenen etkinliğin Türkiye’yi Guinness Rekorlar Kitabı’na taşıması planlanıyor.