Duyuru

MALATYA KAYISISINA AB TESCİLİ

Malatya kayısısının Avrupa Birliği (AB) tarafından coğrafi işaret olarak tesciline ilişkin Ankara'da sertifika töreni düzenlendi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, bakanlıkta gerçekleştirilen törende yaptığı konuşmada, Malatya Ticaret ve Sanayi Odası tarafından 2014 yılında yapılan müracaatın tamamlandığını ve Malatya kayısısının AB tarafından coğrafi işaret olarak tescil edildiğini söyledi.

Türkiye'nin AB ile ilgili yolculuğunun 1963 Ankara Anlaşması ile başladığını anımsatan Çelik, şöyle konuştu:

“Avrupa Parlamentosu'nun aldığı tavsiye kararına rağmen o süreçte bile coğrafi işaretle ilgili komisyonun Türkiye'de çalışmalarını sürdürmesi takdire şayan. İnişli çıkışlı bir seyir izleyen Türkiye-AB ilişkilerinde pozitif bir gündemle sizleri Bakanlığımda ağırlamaktan büyük memnuniyet duyuyorum. Kayısı meyvesi dünyada yaklaşık 510 bin hektarlık alanda yetiştiriliyor ve yılda 3,4 milyon ton üretiliyor. Türkiye'de ise 123 bin hektarlık alanda, 730 bin ton yaş kayısı üretimi gerçekleştiriliyor ve dünyada ilk sırada yer alıyor.”

Çelik, geçen yıl 314 milyon dolar değerinde kayısı ihracatı gerçekleştirildiğini dile getirdi. Bunun yüzde 50'sinin AB'ye yapıldığını vurgulayan Bakan Çelik, bu nedenle AB'nin coğrafi işaret tescilinin Türkiye için son derece önemli olduğunu belirtti.

AB Komisyonu Tarım ve Kırsal Kalkınmadan Sorumlu Üyesi Phil Hogan ise Türkiye'den üçüncü coğrafi işaret olarak Malatya kayısısının tescili için düzenlenen törene katılmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Avrupa Birliği'nde coğrafi işaretleri, tarım ürünlerine katma değer sağlayan araçlar olarak gördüklerini vurgulayan Hogan, bu tür coğrafi işaret özelliğine sahip tarım ürünlerinin bölgesel kalkınmaya katkıda bulunduğunu kaydetti.

Konuşmaların ardından Çelik ve Hogan’a Malatya kayısısının çeşitli türlerinden oluşan hediye sepeti takdim edildi.

Bakan Çelik, TKDK Başkanı Dr. Ahmet Antalyalı’nın da yer aldığı heyetle, Phil Hogan ve beraberindeki AB Komisyon Üyeleriyle ikili görüşme gerçekleştirerek tarım ve kırsal kalkınma konularında bilgi alışverişinde bulundu.

Törene, Malatya Valisi Ali Kaban, Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç'un yanı sıra Malatya milletvekilleri, AB ülkelerinin büyükelçileri, AB Türkiye Delegasyonu ve bakanlık yetkilileri katıldı.

 

Paylaş: