Duyuru

BEYAZ YAKASINI ÇIKARTIP SÜT ÜRETİMİNE BAŞLADI

Türkiye'deki lisans eğitiminin ardından Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) uluslararası ticaret ve finans eğitimi alarak, alanında çeşitli kurumlarda çalıştıktan sonra memleketi Malatya'ya dönen girişimci Önder Bor'un kurduğu süt çiftliğinde günlük 10 bin litre üretim yapılıyor.

Bor, Bilkent Üniversitesi işletme bölümünden mezun olduktan sonra 1998'de Amerika'ya giderek San Francisco'da uluslararası ticaret okudu. Eğitiminin ardından Türkiye'ye dönen ve 3 yıl çeşitli firmalarda çalıştıktan sonra yeniden ABD'ye giden Bor, finans üzerine yüksek lisans yaptı.

Daha sonra memleketi Malatya'ya dönerek çiftlik kuran Bor, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumundan da (TKDK) 2 milyon 950 bin liralık toplam yatırım tutarı için bir milyon 920 bin lira hibe alarak işletmesini modernize etti. Yaklaşık 20 çalışanla 600 hayvanın bakıldığı tesiste günlük 10 bin litre süt üretimi yapılıyor.

Bor, yaptığı açıklamada, ailesinde daha önce hayvancılık yapan olmadığını, babasının yönlendirmeleriyle sektöre adım attığını söyledi.

Beyaz yakalı olmanın çok önemli olmadığını belirten Bor, herkesin yurt dışında kalamayacağını, bir şekilde üretim yapılması gerekli olduğunu ifade etti. Bor, süt üretimine 2012'de 146 hayvanla başladığını, şu an yaklaşık 20 çalışanla 600 hayvana baktıklarını aktardı.

TKDK Malatya İl Koordinatörü Murat Tunç da Katılım Öncesi Kırsal Kalkınma Aracı (IPARD) Programı’nın amacının Türkiye'deki tarımsal faaliyetlerin Avrupa Birliği standartlarına ulaşmasının sağlanması olduğunu dile getirdi.

Bu kapsamda örnek projeler oluşturmayı hedeflediklerine işaret eden Tunç, "Bizim programımız hibe programı. Projelere yüzde 40-70 arasında hibe vermekteyiz. Bunların bedeli ise 5 bin ile 3 milyon avro arasında değişiyor. Bunların alanları farklı. Biz hayvancılığa da işleme tesislerine de destek veriyoruz. Çağrı ilanına çıktığımız zaman, illerde tanıtım faaliyetinde bulunuyoruz. Bu konuda yardım masamız da mevcut." diye konuştu. 

Paylaş: